Ryż z przyprawami orientalnymi

Ryż brązowy z przyprawami orientalnymi

   



        Ryż często utożsamiany z odchudzaniem a tym samym jałowym, niesmacznym daniem. Przyrządzając ryż szukam przede wszystkim smaku, bo ten wyciągnięty z wody, wrzucony na talerz już mi nie smakuje. Biały, brązowy, czerwony, paraboiled, basmati, arborio, jaśminowy, indonezyjski, amerykański, dziki. Musze przyznać, odmian jest tyle, że na początku nie wiadomo co wybrać.

      Osobiście jestem fanką ryżu brązowego i dzikiego. Smakiem, walorami odżywczymi, indeksem glikemicznym nie mają sobie równych!

Indeks glikemiczny:
ryż dziki 35
ryż basmati 50
ryż brązowy 50
ryż czerwony 55
ryż jasminowy 60
ryż paraboliczny 85
ryż ryż biały 70

     Dziś niczym okrasa łamie stereotyp nudnego bez smaku ryżu! Dla osób odchudzających polecam wersję bez kukurydzy, bo to dodatkowe 10,5 g ww na 100g i 80 kcal :)

Ryż brązowy z przyprawami orientalnymi

Składniki:

ü  torebka brązowego ryżu
ü  250 g pieczarek
ü  jedna mała puszka kukurydzy
ü  1 cebula
ü  1 łyżka curry
ü  pieprz i sól do smaku

Przygotowanie:

     Włóż ryż do gotującej się wody na 30 min. W trakcie gotowania ryżu, pokrój w cebulkę w drobną kostkę i podsmaż na patelni (ja używam PAM'u czyli oleju w spreju ale można spokojnie zeszklić cebulkę na łyżce oleju rzepakowego) umyj i pokrój w plastry pieczarki dodaj do cebulki i smaż aż nie będą miękkie.
Po ugotowaniu ryżu, odcedź go i wsyp ziarna do garnka. Do ryżu dodaj wszystkie składniki. Odsączoną kukurydzę, pieczarki, cebulkę oraz przyprawy. Wszystko wymieszaj. Jeżeli chcesz możesz dodać więcej przyprawy curry ale uważaj, dodanie za dużej ilości spowoduje że danie będzie gorzkie.

      Tak przyrządzony ryż pasuje zarówno jak i do kurczaka jak i do ryby a powyższy przepis to porcja na 2 lub 3 osoby w zależności od zapotrzebowania na kalorie i makroskładniki!


Smacznego





Unknown

Trenerka, propagatorka zdrowego stylu życia, zwolenniczka wszelkiej aktywności fizycznej.

2 komentarze:

  1. Ciekawe, wypróbuję, ale nie ma ryżu "parabolicznego", to jest zwykły ryż, ale wstępnie podgotowany (parboiled, nie parabolic) :D Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Fachowcem z dziedziny ryżu nie jestem ale jakieś pojęcie mam i niestety nie mogę się z tobą zgodzić. Nazwa PARABOLICZNY istnieje i jest używana powszechnie. Choćby Piątnica używa takiej nazwy. Ryż biały i ryż paraboliczny mają inny indeks glikemiczny i to chciałam podkreślić. Oczywiście ryż paraboliczny nie jest podgotowany ale poddany działaniu pary pod wysokim ciśnieniem. Pozdrawiam :)

      Usuń